W jakich lasach żyją ptaki?

Jednym z przedstawicieli mysikrólikowatych (wliczanych również wcześniej do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten żyje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te nierzadko docierają również aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej.

Izolowane populacje tego gatunku ptaka znajdują się ponadto w północnym regionie Azji, a także Ameryce Północnej. Tryb życia mysikrólika zwyczajnego jest zróżnicowany, bowiem częściowo uznaje się go za osiadły, a częściowo za wędrowny oraz koczujący. Zima jest dla tego ptaka czasem, w którym wyrusza ona w stronę południowej Europy albo też północnej Afryki. W naszym kraju mysikrólik pospolity upodobał sobie świerkowe lasy górskie, a także zlokalizowaną na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską i Białowieską.

Życie ptaków

Jest to ptak popularny na terenie Polski, a jego najmniejszą najniższą liczebność wyróżnia się na tych obszarach, na których nie występują wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest ptakiem o najmniejszych rozmiarach na całym kontynencie. Mimo, iż w wielu wypadkach za takiego uznawany jest strzyżyk, to właśnie mający maksymalnie 9 centymetry długości mysikrólik, posiada w tej kategorii absolutne pierwsze miejsce na podium.

Mysikrólik zwyczajny jest krępej, okrągłej budowy ciała. Posiada dość dużą głowę oraz krótki niezbyt długi ogon. Obie płci mysikrólika zwyczajnego posiadają podobne tak samo rozmiary jak również sposób ubarwienia. Są oliwkowo zielonego koloru, który wyraźnie jaśniejszy jest niżeli spód ciała. Na głowie mysikrólika zwyczajnego zobaczyć można żółtopomarańczową plamę, która jest cechą charakterystyczna dla dorosłego samca ,a także ten sam element w kolorze żółtym, który wyróżnia samicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *