W jakich lasach żyją ptaki?

Jednym z przedstawicieli mysikrólikowatych (wliczanych również wcześniej do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten żyje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te nierzadko docierają również aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej.

Izolowane populacje tego gatunku ptaka znajdują się ponadto w północnym regionie Azji, a także Ameryce Północnej. Tryb życia mysikrólika zwyczajnego jest zróżnicowany, bowiem częściowo uznaje się go za osiadły, a częściowo za wędrowny oraz koczujący. Zima jest dla tego ptaka czasem, w którym wyrusza ona w stronę południowej Europy albo też północnej Afryki. W naszym kraju mysikrólik pospolity upodobał sobie świerkowe lasy górskie, a także zlokalizowaną na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską i Białowieską.

Życie ptaków

Jest to ptak popularny na terenie Polski, a jego najmniejszą najniższą liczebność wyróżnia się na tych obszarach, na których nie występują wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest ptakiem o najmniejszych rozmiarach na całym kontynencie. Mimo, iż w wielu wypadkach za takiego uznawany jest strzyżyk, to właśnie mający maksymalnie 9 centymetry długości mysikrólik, posiada w tej kategorii absolutne pierwsze miejsce na podium. Czytaj dalej W jakich lasach żyją ptaki?