Popularne ptaki w Polsce

Zataczająca przysłowiowe kółka kukułka to, kojarząca się chyba wszystkim z nas, zapowiedź wiosny. Kukułka zwyczajna to wędrowny ptak średnich rozmiarów, który dumnie reprezentuje ród kukułkowatych. Zasięg występowania kukułki zwyczajnej jest dosyć szeroki. Zamieszkuje ona strefę umiarkowaną i pokrytą lasami część Euroazji i Afryki. Spotkać ją można też na terenach Azji i w Europie, w której skrupulatnie pomija tylko Islandię.

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, jaka jest intensywność występowania tego gatunku w naszym kraju, bowiem w niektórych miejscach jest on bardziej, a w innych mniej, liczny. W większości przypadków spotyka się go na niżowym obszarze kraju. Zamieszkuje on też przeróżne krajobrazy- począwszy od lasów oraz zadrzewień, przechodząc przez tereny rolnicze, kończąc na sąsiedztwie trzcinowisk porastających przy wodnych zbiornikach.  Sylwetka kukułki zwyczajnej jest dość smukła.

Popularność ptaków

Jej ogon jest długi oraz klinowaty. Ubarwienie samca i samicy wyraźnie pozwala na rozróżnienie płci osobników. Samiec ma jasnoszary wierzch ciała, głowę, szyję , a także pierś, natomiast ogon jest wyraźnie ciemniejszy, z białymi plamami , a także charakterystyczną pręgą końcową. Spód ciała pokrywa natomiast poprzeczne prążkowanie w kolorze biało-szarym. Samice posiadają natomiast typowy rdzawy nalot na szyi. Wielokrotnie można zobaczyć również samicę, które mają na całej powierzchni ciała ciemne, poprzeczne prążkowanie.

Nasada dzioba i nogi u obydwu płci są w jednakowej, żółtej barwie. W jednakowym kolorze są także tęczówki kukułki zwyczajnej. Kukułka zwyczajna, jako jeden z reprezentantów kukułkowatych, jest przykładem występującego u ptaków zygodactyles, czyli specyficznego ukształtowania nóg. Dwa palce skierowane są do przodu, natomiast dwa kolejne w kierunku przeciwnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *